x
Organik ve Doğal ürün sertifilkaları

Sertifikaları yakından tanıyın

 

USDA ORGANİK (ABD)

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’nda (USDA) düzenlenen Ulusal Organik Program (NOP), organik tarım ürünleri ile elde edilen ve satılan tüm ürünlerin standardizasyonunu ve denetimini yapar. Tarım aşamasından ambalaja girinceye kadar (depolama koşulları dahil) tüm süreç katı bir kontrol altındadır.

“USDA Organic” logosuna sahip olan ürünler en az %95 oranında organik olarak üretilmiş/elde edilmiş bileşenler içermelidir. Kullanılan prosesler standartlara sıkı sıkıya bağlı kalmalıdır.

USDA organik sertifikası, organik ürünün %95 veya daha fazla sertifikalı organik içeriğe sahip olduğunu belirtir. Eğer etikette ürünün belirtilen organik bişenlerle üretildiği belirtilmişse bu belirtilen bileşenlerin sertifikalı organik olduğu kesindir.

NSF ORGANİK (ABD)

NSF/ANSI 305 Organik Bileşenler İçeren Kişisel Bakım Ürünleri bir Amerikan Ulusual Standardıdır. Bu standart organik bileşenler içeren kişisel bakım ürünlerinin etiketleme ve pazarlama gerekliliklerini tarif eder. ABD’de Mart 2009 tarihinde Kişisel Bakım Ürünleri için Organik Standardı olarak özellikle geliştirilmiştir.

Bu standarda göre ürün üzerinde “organik bileşenler içerir” ibaresinin belirtilebilmesi için ürünün en az %70 veya daha fazla organik bileşenler içermesi ve aynı zamanda ürünün belirtilen kılavuzlara göre üretilmesi gerekmektedir.

USDA Ulusal Organik Programı (NOP) regulasyonları gibi, NSF standardı da organik bileşenler, malzemeler, proses ve ürün spesifikasyonları ve etiketleme gerekliliklerini içerir. NSF standardı, ürünlerde NOP tarafından sertifikalandırılan bileşenlerin kullanımını gerektirmektedir.

Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü tarafından onaylanan sertifika testleri, alanında uzman mikrobiyologlar, toksikolog (Kimyasallar ile biyolojik sistem arasındaki etkileşimleri, zararlı sonuçları inceleyen, kimyasalların zararsızlık limitlerini belirleyen bilim adamı), kimyager, mühendis, çevre ve halk sağlığı profesyonelleri tarafından titizlikle yapılır. 1997’den bu yana Dünya Sağlık Organizasyonu ile birlikte çalışan kuruluş, su kalitesi ve güvenliği, besin güvenliği ve iç mekân güvenliğiyle ilgili konularda da çalışır.

SOIL ASSOCIATION ORGANİK (İNGİLTERE)

Temeli 1946 yılında atılan kuruluşun, bugün yaklaşık 27 bin üyesi vardır. Dünyada ilk organik sertifika veren kuruluş olmasıyla bilinir. İngiltere’deki organik ürünlerin yüzde 80’i bu sertifikaya sahiptir. 

Organik güzellik ürünleri etiketleme kılavuzuna göre organik olarak sertifikalandırılan iki tip güzellik ürünü vardır.

1) %95’ten daha fazla organik

Soil Association standartları ürün adında “organik” ibaresinin yer alabilmesi için ürün içeriğinde yer alan bileşenlerin %95’i ve fazlasının (su hariç) organik olmasını zorunlu kılar.

2) %70-95 arası organik

Bazı ürünlerin daha fazla miktarda koruyucu vb. içermesi ürünün organik içeriğini % olarak azaltmaktadır. Ürünün en az %70 (su hariç) organik bileşenler içermesi durumunda bu şekilde sertifikalandırılır. Ancak, bu ürünler ürün isminde “organik” ibaresine yer veremezler ve ürün içeriğindeki organik bileşenlerin yüzdesini ürün tanımında belirtmelidirler. Örneğin: “%xx organik bileşenler içerir.”

%70’in altında organik içeriğe sahip olan ürünler organik sertifikası alamazlar.

NPA (Natural Product Association) (ABD)

Doğal ürünler pazarına liderlik eden en eski sertifikalardan biridir. Gıda, gıda takviyeleri, sağlık ve güzellik ürünlerini kapsayan sertifikayı, saf ve doğal içeriğiyle insan sağlığına risk oluşturmayan, hayvanlar üzerinde test edilmeyen, çevreye zarar vermeyen, geri dönüşümlü içeriğe sahip, paketlemesinde doğal malzeme kullanan ürünler alabilir.

Bu sertifikayı almaya hak kazanan ürünler minimum yüzde 95 doğal içeriğe sahiptir. Ürünün en az %95’i doğal kaynaklı bileşenlerden oluşmalıdır ve içerdiği bileşenlerin saflığını koruyan proselerle üretilmelidir. Ürünün Petrol kökenli bileşikler içermesine izin verilmez. Bir markanın herhangi bir ürünün bu sertifikaya sahip olması için markaya ait tüm ürünlerin en az %60’ının bu standarda uyması gerekmektedir.

 

 

CRUELTY FREE

“Cruelty Free” sertifikası Ürünün test aşamasında hayvanlar üzerinde denenmediğini kanıtlar. Ürünlerin test edilme sürecinde hayvanlar üzerinde acı verici ve öldürücü deney yapan firmaları tespit eden dünyaca ünlü hayvanları koruma örgütü PETA (Hayvanlar İçin Ahlaklı Yaklaşım) ile ortak çalışır. “Cruelty Free” sertifikası alan ürün çeşitleri arasında kozmetik ürünler, kişisel bakım ürünleri, ev temizlik ürünleri, kıyafet ve ayakkabılar bulunur.

 

T-Soft® e-ticaret sistemleriyle hazırlanmıştır.